trende

BASKI KALIBI ÇEŞİTLERİ

BASKI KALIBI ÇEŞİTLERİ
04.06.2020
2.795

Serigrafi Baskı ipek çerçeve ve kalıpları
ahşap, demir veya alüminyumdan imal edilmiş olabilir.
Bu malzemelerin hangisi olursa olsun kalıbın düzgün ve sağlam olması şarttır. kalıpta çaplık olması bir kenarının basmıyor olması veya farklı esneklik sorunları baskı kalitesini etkiler.
Belirli periyodlarda bu kalıpların yıprandığı unutulmamalı ve yenilenmelidir.
Kalıplar farklı ebatlarda üretilebilir.
Makineler için çoğu zaman özel ölçülere ihtiyac duyabilirsiniz.
Büyük ebatlı kalıplarda sağlamlık daha fazla öne çıkan bir faktördür.Hem sağlam hemde hafif olması için bu tür kalıplarda aluminyum tercih edilir.
amatör ve hassas olmayan baskılar için ahşap kalp kullanmakta bir sakınca yoktur.

Dokumalar, ahşap ya da metal bir çerçeveye gerildikten sonra kullanılabilir. Ahşap çerçeve, nem,sıcaklık ve ipek germelerinde deforme olmasına karşın en çok kullanılan çerçevedir. Hafiftir, hazırlanması kolay ve ekonomikir.

Genellikle çam tahtasından olanlar tercih edilir. Çerçeve kalınlıgı, elegin büyüklügüne göre 5×5 cm veya 8×8 cm olabilir. Nem ve ısıdan fazla etkilenmemesi için çerçevenin önceden boyanmasında yarar vardır.

Metal çerçeveler, 40x40x2 mm veya 30x30x2 mm boyutlarındaki alüminyum ya da galvanizli demir borulardan yapılır. Eger çerçeve paslanırsa dokuma zarar görür. Metal çerçevelerde dokumanın iyi yapışması için çok düzgün olan yüzeyin pürüzlendirilmesi gerekir.

Whatsapp
Gökhan Gönenç
Gökhan Gönenç
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?